Work and Holiday Visa - the dreams do come true!

Agencja edukacyjna i migracyjna. Licencjonowany agent migracyjny, MARN: 1277981

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::getMenu() should not be called statically in /home/darwin/ftp/workandholiday/templates/gk_publisher/lib/framework/helper.layout.php on line 115

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\CMSApplication::getMenu() should not be called statically in /home/darwin/ftp/workandholiday/libraries/src/Application/SiteApplication.php on line 275

By móc legalnie podjąć pracę w Australii, należy najpierw uzyskać odpowiednią wizę, która na to pozwala. 
Oficjalna informacja na temat rodzajów dostępnych wiz znajduje się na stronie australijskiego Urzędu Imigracyjnego.

Oprócz ważnej wizy z pozwoleniem na pracę, w Australii należy posiadać numer podatkowy zwany Tax File Number (TFN), którego nadaniem zajmuje się australijski Urząd Skarbowy - Australian Taxation Office (ATO). 

Numer podatkowy

Tax File Number (TFN) jest odpowiednikiem naszego NIP, czyli Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Zgodnie z informacją podaną na oficjalnej stronie ATO, numer TFN składa się z 9-cyfr i jest nadawany osobom fizycznym oraz organizacjom pod kątem umożliwienia rozliczenia z podatku oraz innym celom związanym z australijskim systemem podatkowym.

TFN nadawany jest jednorazowo i jego ważność nie wygasa, dlatego wniosek o jego nadanie składa się tylko raz w życiu.

Czas oczekiwania na nadanie TFN wynosi z reguły do 28 dni i specjalny druk nadania tego numeru zostanie przesłany pocztą na wskazany adres do korespondencji.

Po otrzymaniu numeru, należy go nie udostępniać osobom trzecim, a jedynie pracodawcy oraz odpowiednim instytucjom, zgodnie z otrzymaną wraz z numerem instrukcją.

Pamiętaj:
Pracę można rozpocząć zaraz po złożeniu podania o nadanie numeru podatkowego. Tax file number można podać pracodawcy dopiero po jego otrzymaniu, ale nie później niż 28 dni od rozpoczęcia pracy.

Podanie o TFN - numer podatkowy

Podanie o nadanie numeru podatkowego (Tax File Number) można złożyć bezpośrednio na stronie Australijskiego Urzędu Skarbowego - ATO. 

Należy pamiętać że tylko osoby, które posiadają odpowiednią wizę, mają prawo do uzyskania australijskiego numeru podatkowego - Tax File Number.  

Ubiegając się o nadanie TFN, należy wypełnić internetowy formularz "Online individual tax file number (TFN) registration (Nat 4157)", znajdujący się na stronie australijskiego Urzędu Skarbowego (www.ato.gov.auwww.ato.gov.au) lub ewentualnie wypełnić jego drukowaną wersję "Tax file number application or enquiry for an individual"  i wysłać ją pocztą lub też zanieść osobiście do placówek Australian Taxation Office. 

Czas oczekiwania na nadanie TFN wynosi z reguły do 28 dni i specjalny druk nadania tego numeru zostanie przesłany pocztą na wskazany adres do korespondencji.

Złożenie wniosku online

Po wejściu na stronę internetową ATO, należy wybrać zakładkę "Individuals", a następnie z pola "Get it done" kliknąć opcję "Get a tax file number". Po przekierowaniu na stronę z nagłówkiem "Applying for a TFN", należy kliknąć na link o nazwie "Permanent migrants or temporary visitors", a następnie kliknąć na link podany pod napisem "Get it done":

 

ato-get-it-done

Po kliknięciu w podany link, następuje przekierowanie do strony z elektroniczną wersją wniosku. Należy postępować według zamieszczonych instrukcji, przechodząc krok po kroku do kolejnych stron formularza przy użyciu przycisku "Next". By powrócić do poprzedniej strony formularza, należy posłużyć się przyciskiem "Previous"

Wprowadzane informacje należy dokładnie sprawdzić przed zakończeniem i złożeniem wniosku.

Przed rozpoczęciem podania należy dokładnie zapoznać się z informacjami w Who can apply for a tax file number online? Oraz z informacją na następnej stronie: TFN application for temporary visitors and permanent migrants.

 

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz