Work and Holiday Visa - the dreams do come true!

Agencja edukacyjna i migracyjna. Licencjonowany agent migracyjny, MARN: 1277981

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::getMenu() should not be called statically in /home/darwin/ftp/workandholiday/templates/gk_publisher/lib/framework/helper.layout.php on line 115

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\CMSApplication::getMenu() should not be called statically in /home/darwin/ftp/workandholiday/libraries/src/Application/SiteApplication.php on line 275

Aplikacja o wizę Work and Holiday (subclass 462) musi być złożona w ambasadzie Australii w Berlinie.
Składając aplikację warto pamiętać by mieć komplet dokumentów, których lista podana jest w artykule Lista dokumentów do aplikacji.

Po ostatnich dwóch edycjach programu otrzymaliśmy sporo pytań związanych z aplikacją o wizę. Te najczęściej zadawane można znaleźć tutaj

Zaświadczenie z MPiPS

Jednym z najważniejszych dokumentów związanych z aplikacją o wizę subclass 462 dla Polaków będzie zaświadczenie o spełnianiu wymogów udziału w Programie Work and Travel Australia.
Odpowiednie zaświadczenie jest wydawane od dnia 1 sierpnia 2014 r. przez Departament Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, na podstawie oświadczenia kandydata do Programu o spełnianiu warunków udziału oraz wniosku o wydanie zaświadczenia.
 
Na stronie MPiPS można pobrać odpowiednie wzory oświadczenia oraz wniosku o wydanie zaświadczenia:
- Wzór oświadczenia kandydata do Programu "Zwiedzaj i Pracuj"
- Wzór wniosku kandydata do Programu "Zwiedzaj i Pracuj"
- Wyrażenie zgody
Aby pobrać odpowiednie wzory należy udać się bezpośrednio na stronę MPiPS (kliknij ten linklink).
Po pobraniu trzech wspomnianych odpowiednich wzorów, ich wypełnieniu i podpisaniu należy przesłać lub zanieść je osobiście do Ministerstwa:
 
Adres do korespondencji
Departament Współpracy Międzynarodowej
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa
 
Osobiście
ul. Nowogrodzka 11, I piętro
 
Faks
Dodatkowo w niektórych przypadkach zaświadczenia można wysyłać faksem na numer: (+48) 22 529-07-11
 
Kontakt
By otrzymać potwierdzenie całej procedury można kontaktować się telefonicznie z odpowiednią placówką ministerstwa dzwoniąc po numer:
(+48) 22 529-07-18, lub
(+48) 22 529-07-10
 
Zaświadczenie do aplikacji
Zaświadczenia wydawane są bez żadnych dodatkowych opłat i można je odebrać osobiście lub też mogą być wysłane listem na podany adres do korespondencji.
Jak informuje MpiSP zaświadczenia będą wydawane w terminie do 7 dni od daty wpłynięcia wniosku.
Ponieważ do ambasady w Berlinie musi być wysłany oryginał otrzymanego zaświadczenia warto zachować kopię tego dokumentu (skan czy też fotokopię).
 

Złożenie aplikacji o wizę

Po otrzymaniu zaświadczenia z Departament Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społeczne oraz skompletowaniu pozostałych dokumentów aplikację o wizę można wysłać bezpośrednio do Ambasady Związku Australijskiego w Berlinie.
 
Formularz aplikacji
Podstawą aplikacji o wizę Work and Holiday (subclass 462) będzie Form 1208 Application for a Work and Holiday Visa który jest dostępny na stronie australijskiego urzędu imigracyjnego: www.border.gov.auwww.border.gov.au
Po pobraniu formularza, dostępnego w wersji PDF można go odpowiednio uzupełnić i po wydrukowaniu należy go podpisać w odpowiednim miejscu.
 
Opłata za aplikację
Opłata za rozpatrzenie aplikacji o wizę Work and Holiday wynosi $420 (dolarów australijskich) i dokonuje się jej kartą kredytową której dane należy uzupełnić w formularzu 1208.
Po otrzymaniu aplikacji ambasada w Berlinie przed rozpatrzeniem aplikacji pobierze odpowiednią sumę z karty kredytowej, dlatego należy upewnić się by nie mieć limitów na karcie. 

Od 1 lipca 2015 opłata za aplikację o wizę Work and Holiday wzroście do $440. Należy pamiętać że przygotowując formularz aplikacji kwota do pobrania z karty musi być poprawnie podana. Oprócz samej opłaty $440 urząd imigracyjny dodatkowo pobierze credit card surchage w wysokości około 1.08% za obsługę karty kredytowej. Chociaż są inne sposoby opłaty za aplikajcę nadal jednym z najprostrzych będzie zrobienie opłaty karta kredytową. 

Dokumenty do aplikacji
Wraz z formularzem aplikacji i otrzymanym z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zaświadczeniem osoby ubiegające się o wizę Work and Holiday powinny przesłać wszelkie wymagane dokumenty (lista dokumentów tutaj).
Dokumenty można wysłać jako kopie (fotokopia) oryginalnych dokumentów. Jeżeli jakiś dokument nie jest w języku angielskim powinien zostać przetłumaczony na angielski i kopia tego tłumaczenia powinna być wysłana wraz z aplikacją.
Tłumaczenie dokumentów powinno być u oficjalnych tłumaczy (np. tłumaczy przysięgłych).
 
Adres ambasady w Berlinie
Aplikację o wizę należy wysłać bezpośrednio do placówki ambasady Australii w Berlinie:
Visa section
Australian Embassy Berlin
Visa Office
Wallstrasse 76-79
D-10179 Berlin,
Germany (Niemcy)
 
By mieć pewność że list z wszystkimi dokumentami dotrze do ambasady warto wysłać go jako przesyłkę poleconą.
 
Dodatkowe informacje
Osoby które potrzebują dodatkowych informacji na temat aplikacji o australijską wizę mogą kontaktować się ze specjalnym Europejskim Centrum Obsługi Klienta Australijskiego Urzędu Imigracyjnego - Europe Service Centre (ESC) of the Department of Immigration and Border Protection, z siedzibą w Londynie.
Zapytania w języku polskim można kierować pod numerem 022 295 3626
Godziny otwarcia infolinii to: poniedziałek, środa, piątek od 10:00 - 12:00 czasu polskiego (z wyjątkiem świąt narodowych Australii i Wielkiej Brytanii). Obsługa klienta w j. polskim dostępna jest od godziny 10:00 do 13:00 czasu polskiego.
Ewentualnie można wysłać email na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Więcej informacji dotyczących ESC można znaleźć na stronie ambasady Australii w Londynie (kliknij link). : http://www.uk.embassy.gov.au/lhlh/IMMI_contact.html.
 
Czas oczekiwania
Rozpatrzenie wniosku o australijską wizę możne potrwać od jednego do kilkunastu dni.
Na stronie australijskiego urzędu imigracyjnego w Service standardsService standards.
W Visa Processign Times podane jest 14 dni jako standardowy czas na rozpatrzenie wniosku o wizę Work and Holiday (sucbass 462).
 
Z reguły potwierdzeniem przyjęcia wniosku o wizę jest email z urzędu imigracyjnego/ambasady (wysłany przez case oficera zajmującego się aplikacją) że aplikacja została przyjęta.
Jeżeli w aplikacji brakuje jakiś dokumentów case oficer może prosić o ich przesłanie. Warto jednak mieć na uwadze że ze względu na małą liczbę miejsc aplikacja powinna być "decision ready" a więc ze wszystkimi dokumentami tak by case ofiecer po jej otwarciu i sprawdzeniu dokumentów mógł po prostu przyznać odpowiednią wizę.
 
Nadanie wizy
Australijskie wizy nadawane są elektronicznie. Nie trzeba mieć naklejki wizy w paszporcie. Po otrzymaniu wizy urząd imigracyjny prześle odpowiedni email z tzw. Visa Grant Notification. Email wysyłany jest na adres email podany w aplikacji o wizę.
Osoby które otrzymają wizę będą mogły sprawdzić jej status na stronie urzędu imigracyjnego poprzez VEVOVEVO.
Warto także zapoznać się bardzo szczegółowo z artykułem Electronic visa recordElectronic visa record.

Kondycje wizy
Work and Holiday Visa będzie miała nałożone kilka kondycji które należy przestrzegać w czasie posiadania tej wizy. Mogą to być np. następujące kondycje:
 
Odmowa nadania wizy
Należy pamiętać że opłata $420 jest opłatą za rozpatrzenie wniosku wizowego. Tylko aplikacji którzy złożyli aplikację i są wstanie spełnić wszystkie warunki związane z otrzymaniem wizy będą mogli ją otrzymać.
Aplikanci którzy nie są wstanie spełnić odpowiednich warunków, bo np. nie przesłali kompletu dokumentów, albo w aplikacji podali nieprawdę i zostało to wykryte mogą otrzymać odmowę nadania wizy.
Warto mieć na uwadze że wysłanie źle przygotowanych aplikacji (brak kompletu dokumentów) może prowadzić do odmów nadania wizy.
Na naszym portalu staramy się by informacje dotyczące przygotowania dokumentów i złożenia aplikacji były jak najbardziej szczegółowe i aktualne. Warto jednak pamięmieć na uwadze, że w przypadku niejasności można kontaktować się ze wcześniej podanym Europejskim Centrum Obsługi Klienta Australijskiego Urzędu Imigracyjnego.
 
Ważne linki:
Przed złożeniem aplikacji warto zapoznać się z informacjami na stronie Ambasady Australii w Warszawie podanymi w artykule: „Zwiedzaj i Pracuj" Work and Holiday visa (subclass 462)„Zwiedzaj i Pracuj
Dodaj komentarz