Work and Holiday Visa - the dreams do come true!

Agencja edukacyjna i migracyjna. Licencjonowany agent migracyjny, MARN: 1277981

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::getMenu() should not be called statically in /home/darwin/ftp/workandholiday/templates/gk_publisher/lib/framework/helper.layout.php on line 115

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\CMSApplication::getMenu() should not be called statically in /home/darwin/ftp/workandholiday/libraries/src/Application/SiteApplication.php on line 275

Metoda "na chodzonego"

Jak przekonało się wielu obcokrajowców, w tym Polaków, skutecznym sposobem szukania pracy jest metoda "na chodzonego", czyli pytanie o możliwość zatrudnienia osobiście. Metoda ta jest szczególnie godna polecenia w przypadku poszukiwania pracy w restauracjach, kawiarenkach, piekarniach, sklepach itp.
 
Szukając pracy od lokalu do lokalu, czasami można zauważyć, że w niektórych witrynach widnieją wywieszone są karteczki z informacją Staff wanted - są to miejsca, w których na pewno warto zapytać o posadę. Nie należy jednak ograniczać się tylko do tych lokali, ale pytać o pracę w każdym możliwym miejscu.
 
Szukając pracy "na chodzonego", należy mieć na uwadze, że najlepszy czas zaczyna się tuż przed sezonem letnim (listopad), kiedy to lokale potrzebują dodatkowych pracowników na okres wakacyjny, gdy ruch w interesie jest zwiększony. Niemniej jednak, na pracę można liczyć bez względu na porę roku: jej otrzymanie w dużej mierze będzie zależeć od szczęścia oraz skutecznej prezentacji swojej osoby, w tym dobrze przygotowanego CV, zwanego w Australii resume. O jego zostawienie bardzo często proszą pracodawcy, by rozważyć kandydaturę oraz skontaktować się z poszukującym w celu umówienia się na interview oraz trail. Szukając pracy na chodzonego, trzeba pamiętać, że bardzo ważne jest pierwsze wrażenie zrobione na pracodawcy, dlatego o pracę należy pytać we właściwy sposób.
 
W Australii nie przechodzi się od razu do rzeczy i mówi I want a job! Ważne, by zacząć rozmowę pytaniem: How is it going?, zapytać, czy można rozmawiać z managerem i dopiero jego pytać się, czy przypadkiem nie potrzebuje dodatkowych pracowników. Gdyby manager menadżera nie był w danej chwili w zasięgu ręki, a pracownicy lokalu prosili o pozostawienie resume, trzeba mieć na uwadze, że w wielu przypadkach mogą potraktować poszukującego pracy jako konkurencję i czasami nie wywiązać się z przekazania CV szefowi. Dlatego lepszym wyjściem jest uzyskanie informacji, kiedy można będzie zastać managera w późniejszym terminie.
 
Pamiętaj:
czasami trzeba odwiedzić nawet 50 lokali by trafić na pracodawcę który zainteresuje się Tobą i drugie tyle by w końcu otrzymać pracę. Ale jak przyznaje wielu szukających posady studentów, często z odrobiną szczęścia już po zapytaniu w 10-20 lokalach można otrzymać zatrudnienie. A są i szczęściarze którzy otrzymali pracę po zapytaniu w mniej niż pięciu miejscach.

Tablice ogłoszeń

Poszukując pracy w australijskich miastach, na pewno warto zajrzeć na tablice ogłoszeń w hostelach dla backpackerów. Najczęściej zamieszczane są tam oferty dorywczej pracy płatnej, za którą otrzymuje się wynagrodzenie w gotówce, tzw. cash in hand. Tego rodzaju praca to zarobek w wysokości ok. $12-$15 za godzinę i jest to często pomoc w przeprowadzkach, roznoszenie ulotek czy też stanie z reklamą na ulicy.
 
O pracę dorywczą lub na dłużej można także pytać w samych hostelach. Co jakiś czas może być tam potrzebna osoba do sprzątania na kilka godzin. Czasem możliwe jest też otrzymanie zakwaterowania w danym hostelu w zamian za kilka godzin pracy tygodniowo. Mieszkając samemu w takim miejscu, łatwo też o kontakt z innymi obcokrajowcami, którzy mogą być cennym źródłem informacji: niejednokrotnie zdarza się, że w ich miejscu zatrudnienia poszukują więcej osób na to samo lub inne stanowisko.
 
Wśród wielu ogłoszeń pojawiających się dla backpackerów, dosyć często można znaleźć oferty pracy przy promocjach. Tutaj przede wszystkim liczy się reprezentatywność, uśmiech i znajomość języka angielskiego, aby zagadać i namówić przechodnia czy klienta do kupna towaru w promocyjnej ofercie. Osoby pracujące w promocji najczęściej wysyłane są grupowo do centrów handlowych, gdzie zajmują się promocją poszczególnych produktów. W większych miastach działa wiele agencji specjalizujących się w zatrudnianiu do pracy przy zbieraniu funduszy dla organizacji charytatywnych. Praca nie należy do najłatwiejszych, jeśli jednak jesteś osobą wysoce komunikatywną, masz dar przekonywania i mówisz bardzo dobrze po angielsku, może się ona okazać dla Ciebie idealna.

Poszukiwanie pracy przez Internet

Obecnie, w Australii, tak jak w wielu innych krajach dużą rolę w poszukiwaniu pracy odgrywa Internet.
Jednym z najlepszych sposobów zapoznania się z ofertami pracy, jakie można otrzymać u pracodawców w Australii jest odwiedzenie australijskich wyszukiwarek z job offers czyli z ofertami pracy. Dwie największe to: www.mycareer.com.auwww.mycareer.com.au i www.seek.com.auwww.seek.com.au. Czy też rządowa wyszukiwarka www.jobsearch.gov.auwww.jobsearch.gov.au.
W wyszukiwarkach tych swoje oferty zamieszczają sami pracodawcy jak i agencje pośrednictwa pracy. Podane są tam dokładne informacje o oferowanej posadzie, numer kontaktowy lub adres e-mailowy do pracodawcy, a także często oferowane wynagrodzenie.
 
Korzystając z tych wyszukiwarek trzeba mieć jednak na uwadze, że bardzo wiele z zamieszczanych tam ofert jest skierowanych do osób będących australijskimi rezydentami.
Użyteczne adresy:
 
  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz